Raport o obwodnicy

Umowa na kolejne odcinki obwodnicy Skawiny podpisana!

20-08-2015

Za dwa lata zostanie zakończony kolejny etap budowy obwodnicy Skawiny o długości ok. 4,5 km.  Umowę o współpracy przy tej inwestycji podpisali dziś w Skawinie: wicemarszałek WM Wojciech Kozak, członek Zarządu WM Jacek Krupa, burmistrz miasta i gminy Skawina Paweł Kolasa oraz skarbnik gminy Skawina Teresa Wątor.

Na dokończenie obwodnicy Skawiny czekają zarówno mieszkańcy, jak i kierowcy - dzięki tej inwestycji ruch na krajowej 44, która obecnie przechodzi przez centrum miasta, radykalnie się zmniejszy.  - Dokończenie obwodnicy Skawiny to nie tylko ulga dla mieszkańców, to także potężny impuls do rozwoju gospodarczego.  Dzięki tej trasie tereny pod inwestycje w gminie będą jeszcze bardziej atrakcyjne, co z pewnością przełoży się na spore zainteresowanie biznesu - mówił w czwartek Jacek Krupa z Zarządu Województwa Małopolskiego, dodając, żejest też już pewne sfinansowanie przystosowanego do wzmożonego ruchu wjazdu na obwodnicę Skawiny od strony Krakowa, co znacznie usprawni ruch w tej części.

Z kolei wicemarszałek Wojciech Kozak dodał, że kończona obwodnica to także spora szansa na ożywienie rekreacyjne gminy.  - Wzdłuż całej trasy  powstanie ścieżka rowerowa, co znacznie usprawni rowerowe połączenie Skawiny z kolejnymi miejscowościami - podkreślał wicemarszałek,  wspominając równocześnie o ogromnym zaangażowaniu w całą inicjatywę Jacka Krupy.  Za sprawną pracę nad przygotowaniem II etapu obwodnicy Skawiny dziękował też burmistrz Paweł Kolasa.  - Dziękuję władzom Województwa Małopolskiego za świetną współpracę i dostrzeganie dalekosiężnego celu związanego z rozwojem Gminy Skawina. Gratuluję również władzom samorządowym naszej gminy poprzedniej kadencji: wytrwałości i konsekwencji w działaniach na rzecz budowy obwodnicy - mówił burmistrz Paweł Kolasa.

Już wiadomo, że  kolejny etap inwestycji zostanie zrealizowany w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i powinien zakończyć się w 2017 roku.  Szacowany koszt całej inwestycji, wraz z przygotowaniem potrzebnej dokumentacji i wykupem nieruchomości, to ok. 49 mln zł z czego ok. 33,5 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych zabezpieczonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.  Podpisana dziś umowa między Województwem Małopolskim a Gminą Skawina określa zasady współpracy obejmujące m.in.: opracowanie potrzebnej dokumentacji, pozyskanie wszystkich koniecznych decyzji i pozwoleń, nabycie koniecznych nieruchomości wraz wypłatą odszkodowań, a także wykonanie robót budowlanych. Inwestorem jest Województwo Małopolskie, zaś wykonawca zostanie wyłoniony w przetargu.

Kolejny etap budowy obwodnicy Skawiny będzie realizowany w dwóch częściach.  W pierwszej kolejności zostanie wybudowany odcinek od ul. Energetyków do skrzyżowania z DK 44 (ul. Piłsudskiego) o długości ok. 2,2 km. Dzięki temu ruch tranzytowy na trasie Kraków – Oświęcim zostanie przeniesiony na obrzeża Skawiny.  Przed skrzyżowaniem z „krajówką” obwodnica będzie kierować się na południowy-zachód i przebiegać obok Skawińskiego Obszaru Gospodarczego. By nie ingerować m.in. w teren składowiska odpadów przemysłowych byłych Zakładów Metalurgicznych „Skawina” S.A, a także linię kolejową nr 94, zostanie zbudowana estakada o długości ok. 400 m.  Odcinek zakończy skrzyżowanie z drogą krajową nr 44 w formie tzw. ronda turbinowego.  Jak wynika z opinii ekspertów, ronda turbinowe są bezpieczniejsze niż tradycyjne – jazda po nich odbywa się szybciej, bo mają większa przepustowość. Wszystko dlatego, że po wjeździe na tego typu rondo nie można już zmienić pasa ruchu. Co ważne – na całej długości II etapu obwodnicy Skawiny powstanie chodnik i ścieżka rowerowa.

Na obecnym etapie inwestycji gotowa jest już cała koncepcja trasy, uzyskano też ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności.  Gmina Skawina pozyskała też znaczną część terenu niezbędnego dla realizacji tego odcinka obwodnicy. Postępowanie przetargowe jest już toku.  Warto dodać, że planowany odcinek drogi od ul. Energetyków do drogi krajowej nr 44 w przyszłości zostanie połączony z drogą wojewódzką nr 953.

Galeria zdjęć: KLIKNIJ TUTAJ.

tekst: Biuro Prasowe UMWM