27-12-2007
w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2008.
Na podstawie art. 4¹ ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz.U. z 2007r. Nr 70, poz.473 – z późn. zm.) Rada Miejska w Skawinie, u c h w a l a, co następuje:
§ 1
Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2008 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
dr inż. Witold MAZGAJ
Załącznik do uchwały Nr XV/133/07
Rady Miejskiej w Skawinie
z dnia 27 grudnia 2007 r.
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (zwany dalej „GPPiRPA”) dla Miasta i Gminy Skawina na rok 2008 rok określa kierunki prowadzenia działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych w oparciu o zadania własne gminy wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 roku (tekst jednolity Dz.U. z 2007r. Nr 70, poz.473 – z późn. zm.).
GPPiRPA na 2008 rok jest kontynuacją zadań realizowanych już w latach wcześniejszych. Stanowi spis działań będących jednocześnie zadaniami własnymi Gminy w obszarze tych zagadnień społecznych, które były realizowane w 2007 r.
Zadania te m.in. obejmują:
1. Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu;
2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie;
3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych;
4. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
Realizacja wymienionych zadań jest prowadzona w postaci gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, uchwalanego corocznie przez Radę Gminy a realizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Skawinie.
Korzystanie z alkoholu jest związane z ryzykiem. Wiele osób używających alkoholu doznaje z tego tytułu poważnych szkód osobistych. Większość z tych osób ma kłopoty – gdyż nie potrafi w porę dostrzegać zagrożeń płynących z używania alkoholu i nie wie jak zapobiegać problemom. W sposób niedostrzegalny dla nich, używanie alkoholu zmienia się w nadużywanie, co w efekcie może doprowadzić do uzależnienia się od alkoholu, powodując szkody zarówno w ich życiu jak i życiu ich otoczenia.
Najważniejsze rodzaje problemów związanych z nadużywaniem alkoholu to:
- Szkody występujące u osób pijących - uszkodzenie zdrowia, uszkodzenie rozwoju psychofizycznego, uzależnienie się od alkoholu osób dorosłych i nastolatków;
- Szkody występujące u członków rodzin osób uzależnionych - schorzenia somatyczne, zaburzenia emocjonalne, obniżenie poziomu ekonomicznego rodzin, dysfunkcja w szerokim tego słowa znaczeniu, demoralizacja, itd.;
- Dezorganizacja pracy - absencje w pracy i wypadki, obniżenie wydajności pracy, tendencja do utrzymywania się w sytuacji bezrobotnego – związana z degradacją psychospołeczną na skutek nadużywania alkoholu;
- Naruszenie prawa i porządku przez osoby nietrzeźwe - prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwym. Obniżenie poziomu bezpieczeństwa, kradzieże i akty wandalizmu - spowodowane alkoholowymi zaburzeniami zachowania, używanie przemocy w rodzinie i środowisku społecznym;
- Przestępstwa i wykroczenia związane obrotem alkoholem, nielegalny import, produkcja i sprzedaż alkoholu, sprzedaż alkoholu nieletnim, reklama alkoholowa i propagowanie napojów alkoholowych (J.Melibruda 1995r.).
Opisywane wyżej zjawiska występują w każdej społeczności, występują również na terenie Miasta i Gminy Skawina. Na ogół jednak nie zdajemy sobie sprawy z ich rozmiaru.
1. Dane demograficzne
Miasto i Gmina Skawina liczy 41.286 mieszkańców, z czego gmina liczy 17.532 osób, miasto 23.754 osoby (stan na dzień 31 grudnia 2006r.- dane z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie).
2. Dostępność napojów alkoholowych
Uchwalony przez Radę Miejską w Skawinie, limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia:
- poza miejscem sprzedaży, wynosi 150.
- w miejscu sprzedaży, wynosi 50.
Na podstawie danych Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, mapa punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Miasta i Gminy Skawina, obejmująca okres od 1 stycznia do 5 listopada 2007r. przedstawiała się następująco:
a) Na terenie Miasta i Gminy jest 141 punktów sprzedaży napojów alkoholowych, w tym tylko ze sprzedażą piwa – 29, z czego na:
- miasto przypada – 66 (tj. ok.360 osób na 1 punkt sprzedaży);
- gminę (wieś) przypada – 75 ( tj. ok. 233 osób na 1 punkt sprzedaży).
Ogółem na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych przypada ok.293 mieszkańców Gminy.
b) Ilość punktów ze sprzedażą napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklepy) – ogółem 110 punktów, w tym 15 punktów ze sprzedażą tylko napojów alkoholowych do 4,5 % zawartości alkoholu oraz na piwo.
- miasto 48, w tym punkty ze sprzedażą tylko piwa – 2 (na jeden punkt sprzedaży przypada ok. 495 osób);
- gmina (wieś) 62, w tym punkty ze sprzedażą tylko piwa – 13 (na jeden punkt sprzedaży przypada ok. 283 osób).
c) Ilość punktów ze sprzedażą napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (gastronomia) – ogółem 31 punktów (w roku poprzednim było 27), w tym punktów ze sprzedażą tylko napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo – 14.
- miasto 18, w tym punkty ze sprzedażą tylko piwa – 8 (na jeden punkt sprzedaży przypada ok. 1319 osób);
- gmina (wieś) 13, w tym punkty ze sprzedażą tylko piwa – 6 (na jeden punkt sprzedaży przypada ok. 1348 osób).
Komisariat Policji w Skawinie, Straż Miejska w Skawinie oraz przedstawiciele UMiG w omawianym okresie przeprowadzali kontrole placówek handlowych w zakresie przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Policja dokonała 125 kontroli, Straż Miejska 56. Przedstawiciele UMiG przeprowadzili 17 kontroli wspólnie z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej.
W okresie od 1 stycznia do 5 listopada 2007r nie cofnięto zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, jednakże jest prowadzonych 5 postępowań w sprawie o cofnięcie zezwoleń z powodu sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim i nietrzeźwym.
3. Dane liczbowe dotyczące naruszenia prawa i porządku publicznego
Komisariat Policji w Skawinie w okresie od 1 stycznia do 5 listopada 2007r. zanotował:
Przemoc domowa:
- Ilość interwencji domowych związanych z przemocą w rodzinie – 104 (w tym 87 interwencji, w których sprawcami były osoby pod wpływem alkoholu) – w roku 2006 było 341 takich interwencji;
- Ilość postępowań wszczętych z powodu znęcania się fizycznego lub psychicznego nad rodziną) – 29;
- Ilość założonych niebieskich kart –104;
Nietrzeźwość w miejscach publicznych a przestępstwa i wykroczenia
- Ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierowców – 74 tj. o 81 przypadków mniej niż w roku ubiegłym;
- Ilość sporządzonych wniosków o ukaranie do Sądu Grodzkiego w Skawinie, w związku z zakłóceniem spokoju i porządku publicznego, przez osoby będące pod wpływem alkoholu – 64, w 2006r. liczba ta wynosiła 52;
- Ilość sporządzonych wniosków do Sądu Grodzkiego o ukaranie za spożywanie napojów alkoholowych wbrew zakazowi – 75 (wzrost o 33 wnioski w stosunku do roku poprzedniego);
- Ilość przypadków sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim – 3;
- Nałożono 717 mandatów karnych za spożywanie napojów alkoholowych wbrew zakazowi (o dwa mandaty więcej niż w ubiegłym roku).
Ponadto:
- Ilość przestępstw popełnionych z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: 28 – w tym udział 2 nieletnich;
- Liczba czynów naruszających przepisy o przeciwdziałaniu narkomanii – 28 – w tym udział 2 nieletnich.
Dane liczbowe dotyczące naruszeń przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przedstawione przez Straż Miejską w Skawinie obejmują okres od 1 stycznia do 5 listopada 2007r. W powyższym okresie, Straż Miejska:
- Pouczyła 79 osób (za spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych i nieobyczajne wybryki pod wpływem alkoholu);
- Ukarała mandatem karnym 170 osób (za spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, za nieobyczajne wybryki pod wpływem alkoholu, za zakłócenie porządku publicznego);
- Skierowała 23 wnioski o ukaranie do Sądu Grodzkiego, w zakresie omawianym powyżej;
- Zatrzymała 3 pijanych kierowców;
- Przeprowadziła 56 kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
Do Izby Wytrzeźwień w Krakowie przy ul. Rozrywka 1, w okresie od 1 stycznia do 28 października 2007r. dowieziono łącznie 264 osoby nietrzeźwe (240 mężczyzn, 21 kobiet- w tym 1 osoba 7 razy, 3 małoletnich) - w 2006 roku 182 osoby (172 mężczyzn, 7 kobiet, 3 małoletnich). Z łącznej liczby dowiezionych do Izby 233 osoby to mieszkańcy naszej Gminy (209 mężczyzn, 21 kobiet -w tym 1 osoba 7 razy, 3 małoletnich). W roku ubiegłym 161 osób (152 mężczyzn, 6 kobiet, 3 nieletnich).
W/w dane przedstawiają jedynie wąski wycinek problemów alkoholowych widziany z perspektywy Policji czy Straży Miejskiej. Opisane wydarzenia i wiele innych znajdują swoje odzwierciedlenie w działaniach innych służb.
4. Dane liczbowe dotyczące problemów zdrowotnych – leczenie osób uzależnionych od alkoholu
Służba Zdrowia udziela pomocy ofiarom wypadków drogowych, ofiarom przemocy w rodzinie, osobom, u których doszło do uszkodzenia ciała na skutek nadużycia alkoholu, osobom, których stan zdrowia wymaga interwencji lekarza na skutek powikłań związanych z uzależnieniem od alkoholu, itd. I tak:
a) w okresie od 1 stycznia do 20 października 2007 ZLO-Pogotowie Ratunkowe w Skawinie przy ul. Niepodległości 12, udzieliło pomocy 121 osobom, u których stwierdzono objawy działania alkoholu w zależności od stężenia, efekt toksyczny lub zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu. W ubiegłym roku w okresie 1 stycznia do 5 listopada 2007r. udzielono pomocy 188 osobom w w/w zakresie.
Ponadto udzielono pomocy 2 osobom, u których wystąpiło podejrzenie zatrucia środkami narkotycznymi.
b) w okresie od 1 stycznia do 2 listopada 2007r. w NZOZ Przychodni Zdrowia Skawina przy ul. Ks.J. Popiełuszki
c) w N.Z.O.Z „SKAW-MED” Sp. z o.o w Skawinie podobnie jak w ubiegłym roku nie było przypadków udzielania pomocy medycznej osobom będącym pod wpływem alkoholu.
d) Do N.Z.O.Z s.c Radziszów s.c. zgłosiły się 4 osoby będące pod wpływem alkoholu oraz jedna osoba z podejrzeniem użycia substancji psychotropowych.
e) W N.Z.O.Z Zakład Specjalistyczny „TERAPIA” w roku 2006 leczyło się ogółem 494 osoby, w tym z terenu Miasta i Gminy Skawina 386 (stan na dzień 10 listopada 2006r.). W tej liczbie są osoby uzależnione od alkoholu 316, uzależnieni krzyżowo 33 (alkohol + leki lub narkotyki) oraz współuzależnienia 37. Część przyjętych pacjentów była z nakazu sądu lub skierowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie. Komisja kierowała do tej placówki osoby uzależnione, wyrażające wolę dobrowolnego leczenia w zakresie podstawowego leczenia odwykowego. Ograniczyło to kierowanie wszystkich wniosków do rozpatrzenia przez sąd a były załatwiane na terenie miasta. Udział tych osób w leczeniu odwykowym był monitorowany przez komisję, aby w razie przerwania bądź zaniechania leczenia skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Za rok 2007 nie podano danych.
f) Ilość pacjentów uzależnionych i współuzależnionych z terenu Miasta i Gminy Skawina wyniosła leczących się w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, Szpital Specjalistyczny im. Józefa Babińskiego w Krakowie, wyniosła 180 osób – dane obejmują okres od 1 stycznia do 30 października 2007r. (w ubiegłym roku 15 pacjentów).
g) Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jako jeden z dwóch podmiotów (obok prokuratury) ma ustawowe prawo kierowania wniosku do Sądu o objęcie leczeniem odwykowym. Jednakże, dość często się zdarza, że prokuratura kieruje do GKRPA wniosek o przeprowadzenie postępowania w tej sprawie przez komisję, podając tylko niepełne dane dotyczące samego zainteresowanego, bez podania ewentualnych osób mogących potwierdzić bądź zaprzeczyć nadużywanie alkoholu przez osobę, której dotyczy wniosek. W okresie od 1 stycznia do 27 listopada br. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie, prowadziła 54 postępowania wobec osób nadużywających alkoholu. Do Sądu rejonowego Kraków-Podgórze Wydział III Rodzinny i Nieletnich skierowała 24 wnioski o zastosowanie zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego.
h) Do Sądu Rejonowego w Krakowie w okresie od 1 stycznia do 23 października 2007r. wpłynęło 16 wniosków o zastosowanie zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego osób będących mieszkańcami Miasta i Gminy Skawina. Sąd w 11 sprawach orzekł leczenie odwykowe. W ubiegłym roku, dane te przedstawiały się odpowiednio: 12 i 3.
5. Dane liczbowe uzyskane z Punktu Konsultacyjnego dla Rodzin w Kryzysie
a) Z pomocy psychologów, w okresie od stycznia do listopada 2007r. korzystały 42 osoby, w tym 31 kobiet, 11 mężczyzn.
- Osoby uzależnione lub zagrożone uzależnieniem: 8
- Osoby współuzależnione: 28
- Ofiary przemocy: 9
- Osoby zgłaszające inne problemy (choroba psychiczna, trudności wychowawcze, zaburzenia depresyjne, problemy w relacjach z partnerem, separacja, rozwód itd.): 15.
b) Podczas dyżurów prawnika udzielono ok. 65 porad prawnych, z zakresu: prawa cywilnego, prawa rodzinnego, pomocy społecznej, prawa karnego, prawa ubezpieczeń społecznych oraz innych dziedzin prawa, włączając w to również pomoc przy pisaniu pism procesowych.
c) Dyżur certyfikowanego terapeuty uzależnień – w zakresie poradnictwa i terapii osób uzależnionych, bądź zagrożonych uzależnieniem od narkotyków:
- Terapia indywidualna – uzależnienia: Pacjenci stanowili grupę osób uzależnionych głównie od marihuany oraz krzyżowo z amfetaminą i alkoholem. Spośród pacjentów troje pozostaje w stałym kontakcie indywidualnym, dwie osoby objęto pomocą postrehabilitacyjną, z czego jedna z wieloletnim okresem abstynencji, druga natomiast z krótkim okresem abstynencji po ukończonym leczeniu w Ośrodku Terapii w Toruniu powróciła do kontaktu, troje ukończyło terapię, dwoje pozostaje w poradnictwie;
- W ramach pracy z rodzinami (współuzależnienia) pomocą objęto trzy rodziny; w ostatnim czasie dwie rodziny nawiązały kontakt telefoniczny, rozważając udział w spotkaniach;
- Podczas dyżurów prowadzone było poradnictwo z zakresu zaburzeń w zachowaniu spowodowanym używaniem środków psychoaktywnych. Dotyczyło najczęściej pedagogów, kuratorów oraz rodziców, którzy zaniepokojeni obserwowanymi zmianami w zachowaniu małoletnich dzieci dopytywali o informacje związane z rozpoznaniem najczęściej pojawiających się objawów wywołanych działaniem środków odurzających, charakterystyka poszczególnych narkotyków, sposobami postępowania z dzieckiem, które używa lub podejmuje próby używania środków odurzających, budowaniem kontaktu – motywowanie dziecka do zmiany zachowania. Przeprowadzono jedną interwencję z udziałem całej rodziny, wraz z osobami towarzyszącymi oraz przy współudziale kuratora.
6. Pomoc Społeczna
Z danych dostarczonych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skawinie, wynika, że w I półroczu 2007r. 630 rodzin korzystało z pomocy społecznej.
Rynek 1, 32-050 Skawina
Tel. centrala: +48 12 277 01 00
Fax +48 12 277 01 10
Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30
© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.