PROGRAM ODPOWIEDZIALNEJ SPRZEDAŻY STOP18!

03-08-2007

11 lipca 2007r. - cała Polska czynnie włączyła się do Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! (POS), który ma na celu zapobieganie dostępowi nieletnich do wyrobów tytoniowych. Do akcji włączyła się również Gmina Skawina.

Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, że młodzi ludzie nie powinni palić, a mimo to w Polsce nieletni nie mają większych problemów z kupnem wyrobów tytoniowych.

Badania społeczne realizowane w 2005r. w Małopolsce wykazały, że palenie tytoniu to jeden z największych problemów społecznych w naszym województwie. 60% uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przyznało się do palenia papierosów. Wyroby tytoniowe są również najłatwiej dostępną substancją psychoaktywną. Z badań przeprowadzonych w Małopolsce w ramach Kampanii pilotażowej „Miesiąc Odpowiedzialnej Sprzedaży - Małopolska 2006", wynika, że 76% sprzedawców wykazało gotowość sprzedaży papierosów osobie wyglądającej na niepełnoletnią.

To samo badanie wykazało, że nadal są w Polsce gminy, w których wszyscy badani sprzedawcy są skłonni złamać prawo. Zdarzają się również wypadki podwójnego łamania prawa - handlowcy nie tylko sprzedają papierosy nieletnim, ale sprzedają je też na sztuki, za co grozi dodatkowa kara.

Podczas wakacji Straż Miejska w Skawinie nasila swoje działania, podczas których kontroluje punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz podejmuje działania prewencyjne i edukacyjne. Do sprzedawców trafiają ulotki z informacją o grożących karach i sposobach odmawiania sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim. Ulotki roznoszą strażnicy miejscy, przypominając m.in. o tym, że sprzedawca, który sprzeda papierosy niepełnoletniej osobie może dostać mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder wystosował również list do sprzedawców, przypominający obowiązujące przepisy w powyższym zakresie.

We wrześniu br. Województwo Małopolskie w ramach Programu POS STOP18!, planuje kontynuację ubiegłorocznej kampanii „Miesiąc Odpowiedzialnej Sprzedaży" a dzień 13 września został ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych. W tym dniu w wzmożone będą działania prewencyjne i kontrolne prowadzone przez Straż Miejską oraz Policję w całej Polsce.

Jesteśmy przekonani, że zorganizowana akcja pozwoli zwiększyć skuteczność przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim i że w naszej gminie będzie coraz więcej odpowiedzialnych sprzedawców.

WIĘCEJ O KAMPANII ORAZ INFORMACJE DLA RODZICÓW I SPRZEDAWCÓW NA PODSTRONIE http://www.um.skawina.net/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=459&menu_id=304&menu_art_id=459&page=286

Jakość powietrza