Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument strategiczny sporządzany na lata 2014-2020 dla Gminy Skawiny z zakresu działań na rzecz rozwijania gospodarki niskoemisyjnej. PGN to rodzaj przewodnika systematyzującego działania, których realizacja ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń z terenów miejskich, a także, co równie istotne, podniesienie efektywności energetycznej i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE). Przygotowywany dokument otworzy również drogę podmiotom ubiegającym się o dotację w ramach funduszy europejskich na lata 2014-2020.
Zadaniem PGN jest osiągnięcie celów określonych w unijnym pakiecie energetyczno-klimatycznym
(tzw. pakiet 3x20) do 2020 r. tj.:
Powyższe cele będą realizowane poprzez, zawarte w PGN, działania inwestycyjne i nie inwestycyjne. Przykładem działań ujętych w planie mogą być: termomodernizacja budynków gminnych, zastosowanie inteligentnego oświetlenia w budynkach, modernizacja oświetlenia ulicznego, czy modernizacja taboru komunikacji publicznej. Wskazane działania muszą być zgodne z obowiązującymi lokalnymi Programami ochrony powietrza (POP) i planami działań krótkoterminowych (PKD). Działania przyczynią się do redukcji emisji zanieczyszczeń tj. tlenków azotu i węgla, benzo(a)pirenu oraz pyłów PM10 i PM2,5 pochodzących głównie z niskiej emisji.
Działania zawarte Planie dla Gminy Skawina powinny być ukierunkowane na cele w zakresie:
Plan gospodarki niskoemisyjnej zakłada wskazanie zadań inwestycyjnych w gminie na okres 2014-2020, w następujących obszarach, m.in:
oraz zadań nieinwestycyjnych, takich jak planowanie miejskie, zamówienia publiczne, strategia komunikacyjna, promowanie gospodarki niskoemisyjnej, etc. Zadania wpisane do planu zostaną opisane pod kątem korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych (redukcja emisji CO2) ze wskazaniem planowanych źródeł finansowania, terminem realizacji oraz jednostką odpowiedzialną za ich realizację.
Plan zakłada konieczność jego monitorowania oraz aktualizacji (np. co 2 lata) przez Urząd Gminy. Do wskaźników monitorowania planu gospodarki niskoemisyjnej należy zaliczyć:
Etapy powstawania PGN:
Zakończenie projektu planowane jest na 31 sierpnia 2015 r.
Gospodarka niskoemisyjna to typ gospodarki opartej na ograniczeniu wykorzystania paliw kopalnianych, zmniejszeniu energochłonności, wdrożeniu zielonych technologii i zastosowaniu odnawialnych źródeł energii przy równoczesnym wzroście jej konkurencyjności. Podstawą do transformacji polskiej gospodarki w gospodarkę niskoemisyjną jest Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN). Obecnie przyjęto założenia do tego programu w horyzoncie czasowym do 2050 roku. Celem NPRGN jest podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki i zapewnienie korzyści środowiskowych poprzez m.in. wzrost innowacyjności i wdrożenie nowych technologii, zmniejszenie energochłonności i zastosowanie OZE. Program ma być realizowany przez lokalne samorządy i przedsiębiorstwa. Cele i założenia NPRGN wynikają z międzynarodowych zobowiązań klimatycznych, takich jak Protokół z Kioto, czy unijny pakiet energetyczno-klimatyczny (tzw. 3x20).
Więcej informacji o NPRGN znajduje się na stronie Ministerstwa Gospodarki: TUTAJ
Przygotowanie Planu gospodarki niskoemisyjnej wraz z niezbędnymi elementami uzupełniającymi dla Gminy Skawina”, dofinansowanego projektu w ramach IX osi priorytetu-Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 „ Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna„ działanie 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej - ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Plan gospodarki niskoemisyjnej wraz z niezbędnymi elementami uzupełniającymi dla Gminy Skawina zostanie wykonany zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi i zaleceniami, zakresem, problematyką określoną w Załączniku nr 9 do Regulaminu Konkursu Nr 2/POIiŚ/9.3/2013. Dofinansowanie na opracowanie dokumentu wynosi 85%, wkład własny gminy to 15%.
W drodze zapytania ofertowego na realizację zamówienia poniżej 30 000 euro wybrano krakowską firmę Consus Carbon Engineering, która spełniła wszystkie wymagania związane z zamówieniem oraz przedstawiła najkorzystniejszą ofertę cenową.
Rynek 1, 32-050 Skawina
Tel. centrala: +48 12 277 01 00
Fax +48 12 277 01 10
Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30
© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.